Zámková dlažba se stále těší velké oblibě nejen na chodnících ve veřejných prostranstvích, ale i jako přístupová cesta k rodinným domům. Pokud také uvažujete o zámkové dlažbě a rádi byste minimalizovali náklady na její pořízení, pravděpodobně ji budete pokládat svépomocí. Pokud vás tedy zajímá, jak položit zámkovou dlažbu, připravili jsme pro vás návod na pokládku zámkové dlažby krok za krokem.
Jak položit zámkovou dlažbu v 5 krocích
Celý proces pokládky zámkové dlažby je možné shrnout do 5 základních kroků, které uvádíme níže. Na žádném z nich se nevyplatí šetřit, protože by se mohly poměrně rychle objevit závady. První je nutné se věnovat přípravě podloží pro zámkovou dlažbu, následně položit obrubníky, vyrovnat podklad pro pokládku zámkové dlažby, položit zámkovou dlažbu a poté ji zapískovat.
Krok 1 – Příprava podkladu pro pokládku zámkové dlažby
Nejprve je nutné si přesně vymezit, na kterou plochu budete zámkovou dlažbu pokládat. To uděláte nejlépe tak, že do země natlučete kolíky a natáhnete mezi nimi provázek, abyste měly vymezené hranice. V daném prostoru pak začněte kopat. Hloubka výkopu se liší podle toho, jak budete zámkovou dlažbu zatěžovat. Po běžnou pochůzku vám postačí 25-30 cm hluboký výkop. Pro pojezd autem potom budete muset kopat hlouběji, a to 30-40 cm hluboko. Tato hloubka je spolu s výběrem správného typu zámkové dlažby velmi důležitá, protože by jinak mohla zámková dlažba popraskat.
Nyní přichází na řadu vyrovnání a zhutnění dna. Dno musí být rovné, musí mít všude stejnou hloubku a zároveň musí udržovat sklon, který bude mít zámková dlažba, jinak by hrozilo, že se vám do budoucna propadne.
Nyní můžete do výkopu vsypat štěrkodrť, která bude tvořit podklad vaší zámkové dlažby. Tato vrstva s frakcí 0-63 mm bude tvořit pevnou podkladovou vrstvu. Hloubka této vrstvy opět závisí na plánované zátěži zámkové dlažby, protože se jí vysypává celá hloubka výkopu a musí se zhutnit vibrační deskou.
TIP: Připravili jsme pro vás doporučené skladby podloží pro různé tloušťky zámkové dlažby, 4, 6 a 8 cm:
Krok 2 – Pokládka obrubníků
Nyní přichází na řadu pokládka obrubníků. Obrubníky ukládejte do betonového lože, které bude dosahovat 1/3 výšky obrubníku. Betonové lože by mělo být ze zavadlého betonu a při pokládce obrubníků použijte vodováhu a provázek, abyste dosáhli dokonalého výsledku. Po úplném zaschnutí betonu obsypte obrubníky štěrkodrtí o stejné frakci, jako jste použili k vyrovnání podkladu.
Krok 3 – Skladba pod zámkovou dlažbu
Nyní se znovu vraťte k přípravě podloží pod zámkovou dlažbu. Skladba tohoto podlaží se odvíjí od typu zámkové dlažby a jejího budoucího zatížení.
- Skladba pro pojízdnou zámkovou dlažbu je 150–200 mm štěrku frakce 16/32 mm a 100 mm štěrku frakce 8/16 mm. Obě tyto vrstvy je potřeba zhutnit vibrační deskou. Jako poslední vrstvou je kladecí vrstva tl. 30–50 mm ze štěrku frakce 2/5, nebo 4/8 mm. Tato vrstva se již nehutní.
- Skladba pro pochozí zámkovou dlažbu je 100-150 mm štěrku frakce 8/16 mm. Tuto vrstvu je potřeba zhutnit vibrační deskou. Následuje kladecí vrstva tl. 30–50 mm ze štěrku frakce 2/5, nebo 4/8 mm. Tato vrstva se již nehutní.
Krok 4 – Pokládka zámkové dlažby
Nyní se konečně dostáváte k vlastní pokládce zámkové dlažby. Jestliže budujete příjezdovou cestu volte dlaždice s tloušťkou 80 mm, pro chodníček pro pěší vám postačí dlaždice s tloušťkou 60 mm, příp. 40 mm. Zámkovou dlažbu pokládejte tak, abyste nenarušili podkladní vrstvu a používejte při pokládce gumovou palici. Dlažbu poklepávejte od spodního okraje nahoru, totéž platí pro směr jejich pokládky. Nejprve vždy pokládejte celou dlažbu, pokud vám někde celá dlažba nevychází, vrátíte s k těmto místům později.
Teprve až máte položené všechny celé dlaždice, přichází na řadu úprava dlaždic na míru. K této úpravě vždy používejte diamantovou pilku.
Při pokládce zámkové dlažby je vhodné brát dlažbu z více palet najednou, tedy jednotlivé palety střídat, protože na každé může být trochu odlišný odstín a barevný výsledek tak bude velice pěkný. V opačném případě, by se mohlo stát, že každý úsek cestičky bude mít jinou barvu.
Krok 5 – Zapískování zámkové dlažby
Na závěr pak přichází spárování zámkové dlažby, jinak řečeno zapískování zámkové dlažby. Pro tento závěrečný úkon je nutné volit slunečné dny a písek, který by měl být křemičitý musí být dokonale suchý. Křemičitý písek se volí, aby dlažbou neprorůstala tráva. Suchý písek je pak nutný pro to, aby se dostal do každé štěrbinky. Frakce tohoto křemičitého písku by měla být 0-4 mm.
Tímto pískem nejprve zasypte mezery mezi dlaždicemi, následně dlažbu zavibrujte vibrační deskou, na kterou použijete plastový kryt, aby nedošlo k poškození dlaždic. Následně znovu zámkovou dlažbu zasypejte další vrstvou písku a konečně máte hotovo a můžete se těšit ze skvěle odvedené práce.
Zajímá vás, kolik stojí pokládka zámkové dlažby? – Pokládka dlažby cena za m2 – kalkulace ceny.