Zámková dlažba 6 cm

Zámková dlažba je k dostání ve čtyřech základních tloušťkách – 4, 6, 8 a 10 cm.  Zámková dlažba tl. 4 cm se používá pro pochozí plochy, zámková dlažba tl. 6 cm se používá pro plochy s občasným pohybem vozidel, dlažba tl. 8 cm je určená pro pojízdné plochy a dlažba tl. 10 cm je určena pro plochy s velkým zatížením (typicky například logistická centra).

Zámková dlažba 6 cm

Zámková dlažba tl. 6 cm se používá výhradně pro pochozí plochy a pro plochy s občasným pohybem aut. Je možné ji použít i pro příjezdové cesty osobních aut, pro stavbu parkovacích stání před rodinnými domy apod.

Pozor: Zámková dlažba tl. 6 cm není určena pro budování cest s pohybem těžké techniky a nákladních aut. Může se snadno stát, že dlažba zatížení nevydrží a popraská. Pokud stavíte pouze chodník či zpevněnou plochu okolo bazénu, terasu či zimní zahradu se zámkovou dlažbou, postačí vám zámková dlažba tl. 4 cm. Pokud naopak budujete příjezdovou cestu, po které se budou pohybovat i těžší vozy (dodávky, nákladní automobily), pro tyto účely je vhodná zámková dlažba tl. 8 cm.

Zámkovka se pokládá na předpřipravené lože ze štěrku frakce 2/5 nebo 4/8 mm.

Skladba pojízdné zámkové dlažby tl. 6 cm

Pro vytvoření podkladu pro zámkovou dlažbu tl. 6 cm (tedy pochozí plocha s občasným pohybem vozidel) budete potřebovat štěrk frakce 8/16 mm a štěrk frakce 4/8 mm, nebo 2/5 mm. Skladba souvrství pod zámkovou dlažbou je:

Skladba pod zámkovou dlažbu 6 cm – varianta 1:

  • Zhutněná pláň,
  • 100–150 mm štěrku frakce 8/16 mm (zhutněná vibrační deskou),
  • kladecí vrstva tl. cca 30–50 mm ze štěrku frakce 4/8 mm, nebo 2/5 mm (nehutnit).
Skladba pod zámkovou dlažbu 6 cm - chodník, pochozí dlažba
Skladba pod zámkovou dlažbu 6 cm - chodník, pochozí dlažba

Skladba pod zámkovou dlažbu 6 cm – varianta 2:

  • Zhutněná pláň,
  • 150 mm drceného kameniva frakce 0/63 mm (zhutněná vibrační deskou),
  • 100–150 mm drceného kameniva 8/16 mm (zhutněná vibrační deskou),
  • 30 mm štěrku frakce 4/8 mm, nebo 2/5 mm (nehutnit).
Skladba pod zámkovou dlažbu 6 cm - varianta 2
Skladba pod zámkovou dlažbu 6 cm - varianta 2

Nejpoužívanější formáty zámkové dlažby tl. 6 cm

Zámková dlažba se nabízí v mnoha různých tvarech a s různými povrchovými úpravami, níže však uvádíme nejčastěji používané tvary zámkových dlažeb, které jsou oblíbené zejména vzhledem k jejich cenové dostupnosti. Cena se pohybuje standardně od 275 Kč/m2 dle tvaru a výrobce zámkové dlažby.

Cihla

Zámková dlažba obdélník

Vlnka

Zámková dlažba vlnka

Kost

Zámková dlažba H-profil