Zámkovka, její výhody a pokládka

Zámkovka neboli zámková dlažba je velmi oblíbená pro realizaci chodníků, příjezdových cest, teras, ale i parkovišť. Jak vlastně zámková dlažba vypadá, jaké má výhody i nevýhody a z čeho je vyrobena? To vše najdete v následujících řádcích.

Zámkovka

Zámková dlažba, jak už její název napovídá, je založena na konceptu vzájemného uzamčení, díky čemuž může být pokládána na sucho. Právě koncept vzájemného uzamčení pak zaručuje zámkové dlažbě její stabilitu a odolnost.

Zámkovka se vyrábí prefabrikací zhutněného betonu a její svrchní strana má povrchovou úpravu. Svrchní strana s povrchovou úpravou pak může mít nejen různé barvy, ale i různé vzory. Kromě toho je zámková dlažba vyráběna v různých tvarech a díky tomu máte možnost uzpůsobit ji architektonickému stylu domu, zahrady, ale i okolní zástavby.

Jaké má zámkovka výhody a nevýhody?

Tak jako vše má i zámková dlažba kromě řady výhod i nevýhody. Přehledně se na ně můžete podívat níže, uvidíte však, že pozitiva zcela převládají.

Výhody zámkové dlažby

  • První výhodou, o které jste si mohli přečíst to nejdůležitější už výše, je její variabilita designu, dnes si především i vibrolisované zámkové dlažby můžete vybrat z rozličné škály barev a tvarů.
  • Další výhodou zámkové dlažby je bezesporu již výše zmíněná pokládka na sucho, díky čemuž si s ní poradí i šikovný kutil. Samotná pokládka je pak vlastně takové skládání puzzle pro dospělé. Navíc se dá zámková dlažba pokládat strojově i ručně.
  • Zámkovka pak vyniká i vysokou odolností, a to jak proti opotřebení či mrazu, tak i proti většině chemikálií.
  • Kromě toho všeho se díky pokládce na sucho zámková dlažba i snadno opravuje. Stačí jen vyjmout dlaždici, kde se projevila porucha a znovu zasadit novou nebo stávající po odstranění vady. Tuto vlastnost jistě oceníte i v případě dodatečného budování inženýrských sítí.
  • Zámkovka má dlouhou životnost a velmi jednoduchou údržbu, díky tomu vám její krásný vzhled může dělat radost po dlouhá léta.
  • Díky tomu, že zámková dlažba snese i velké zatížení, je oblíbená i při realizaci veřejných parkovišť.
Výhodou zámkové dlažby je například to, že v případě poruchy inženýrských sítí lze dlažbu jednoduše rozebrat a opět položit na původní místo.
Výhodou zámkové dlažby je například to, že v případě poruchy inženýrských sítí lze dlažbu jednoduše rozebrat a opět položit na původní místo.

Nevýhody zámkové dlažby

Za jedinou nevýhodu zámkové dlažby se obecně považují práce před její vlastní pokládkou, kterým je nutné věnovat nejen dostatek času, ale hlavně péče, protože některé chyby se mohou projevit poruchami.

Jak dlouho trvá pokládka zámkové dlažby

Na otázku, jak dlouho trvá pokládka zámkové dlažby, není úplně nejsnadnější odpovědět, protože to závisí na tom, zda si budete pokládat zámkovou dlažbu sami, nebo si najmete firmu. V případě, že si ji budete pokládat sami, záleží na vaší fyzické zdatnosti, šikovnosti, ale také na počasí. Počasí totiž ovlivňuje konečné práce, a to zejména zapískování zámkové dlažby.

Když by vám zámkovou dlažbu dělala firma a podmínky by byly ideální, tak by měla stihnout 5-10 m2 denně, a to včetně přípravy. Pakliže už pískové lože pro položení zámkové dlažby je připraveno, pokládka je ve více lidech velice rychlá.

Jak probíhá pokládka zámkovky

Nejprve je nutné si vytyčit kudy povede zámková dlažba, tuto oblast si označte kolíky s provázky, podle kterých se následně můžete orientovat. Pak na řadu přichází to nejnáročnější, a to je vlastní vykopání výkopu pro podloží zámkové dlažby. Hloubka výkopu je závislá na budoucím zatížení zámkové dlažby (pochůzná vs. pojízdná zámková dlažba). Někdy vám bude stačit hloubka výkopu kolem 20 cm, jindy je potřeba, aby výkop měl více než 30 cm.

Dno výkopu je pak nutné vyrovnat a zhutnit. Před zhotovením podloží pro zámkovou dlažbu osaďte obrubníky. Obrubníky usazujte do betonu, který by měl sahat do 1/3 výšky obrubníku, přičemž platí, že by se mělo jednat o suchý beton. Poté nanesete první vrstvu štěrku s frakcí 0-64 mm a opět zhutněte.

Zámkovka se pokládá na předpřipravené lože ze štěrku frakce 2/5 nebo 4/8 mm.
Zámkovka se pokládá na předpřipravené lože ze štěrku frakce 2/5 nebo 4/8 mm.

Po zaschnutí betonu přichází na řadu horní vrstva drobného kameniva ze štěrku o frakci 2-5 mm, případně 4-8 mm. Tuto vrstvu štěrku již nehutněte, stačí je pouze srovnat do roviny.

Na tuto vrstvu pak již můžete začít s vlastní pokládkou zámkovky. Nejprve vždy pokládejte jenom celé dlaždice a místa, kde budete muset dlaždice upravovat si nechte nakonec. Dlaždice upravujte za pomoci diamantového kotouče.

Až budete mít zámkovou dlažbu kompletně položenou, přichází na řadu zavibrování dlažby vibrační deskou a zásyp spár zámkové dlažby jemným pískem.

Pokud vás zajímá cena pokládky zámkové dlažby, připravili jsme pro vás kalkulačku.